Med CAN-IB300/PCI og CAN-IB400/PCI tilbyder HMS to nye CAN-kort til PCI-bus, some r udvidet I moduler med op til fire CAN-interfaces og med en udvidet driver og værktøjssuite understøttelse.
Den ny Anybus BACnet til Modbus gateway gør det muligt at forbinde Modbus-enheder til et BACnet netværk. Gatewayen håndterer kommunikation mellem Modbus (RTU, ASCII, and TCP) og BACnet/IP, og får hver Modbus-enhed, der er forbundet, til at blive vist som en BACnet-kompatibel enhed på BACnet-netværket.
En ny ethernetløsning fra HMS gør det muligt for producenter at downloade en industriel ethernet-protokol efter eget valg for at standardisere ethernet-hardware fra HMS
HMS Industrial Networks udvider nu Netbiters udbud i fjernbetjening med tre forskellige tjenesteydelser til forskellige brugerbehov. De dedikerede tjenester gør det muligt at have en hurtig forbindelse både til at fjernbetjene en enkelt maskine men også til avancerede projekter, hvilket vil sige flere installationer og brugere. HMS præsenterer også en ny Netbiter EasyConnect gateway (EC310), som kun kommunikerer via Ethernet.
IXXAT canAnalyzer er et kraftigt analyseværktøj til udvikling, test og vedligehold af CAN-netværk og passer til både industrielle og automatiserede systemer. HMS Industrial Networks lancerer nu canAnalyzer Version 3 med forbedret funktionalitet og brugerflade.
Anybus X-gateways bliver brugt i tusindvis af industrielle applikationer over hele verden for at få forskellige industrielle netværk (fieldbus eller industriel ethernet) til at tale sammen. Disse populære ’netværksoversættere’ er nu blev moderniseret idet HMS Industrial Networks introducerer en ny version af Anybus X-gateways, der er designet til at møde fremtiden inden for automationsindustrien. Den ny version indeholder flere nye features men er fuldt ud kompatibel baglæns. Det vil sige, at nuværende brugere nemt kan opgradere til den ny version uden problemer.
HMS Industrial Networks introducerer nu Netbiter Remote Access i Netbiter Remote Management-løsningen. Remote Access er en teknologi, der øjeblikkeligt giver en sikker kommunikationsvej til udstyr langt væk som for eksempel PLC’er og maskiner. Det giver brugeren mulighed for at anvende sin almindelige PLC-software til konfiguration såsom Rockwell RSlogix® eller Siemens TIA Portal® - fuldstændig som hvis softwaren var tilsluttet direkte til maskinen. På den måde er det muligt at tage affære med det samme i tilfælde af problemer i produktionen og minimerer behovet for transport til fabrikken.