HMS Industrial Networks AB

  www.hms-networks.com

CanAnalyzer 3 – nu endnu stærkere

IXXAT canAnalyzer er et kraftigt analyseværktøj til udvikling, test og vedligehold af CAN-netværk og passer til både industrielle og automatiserede systemer. HMS Industrial Networks lancerer nu canAnalyzer Version 3 med forbedret funktionalitet og brugerflade.

Anybus X-gateway-familien er opgraderet til at gøre det endnu nemmere at forbinde netværk i industrien.

Anybus X-gateways bliver brugt i tusindvis af industrielle applikationer over hele verden for at få forskellige industrielle netværk (fieldbus eller industriel ethernet) til at tale sammen. Disse populære ’netværksoversættere’ er nu blev moderniseret idet HMS Industrial Networks introducerer en ny version af Anybus X-gateways, der er designet til at møde fremtiden inden for automationsindustrien. Den ny version indeholder flere nye features men er fuldt ud kompatibel baglæns. Det vil sige, at nuværende brugere nemt kan opgradere til den ny version uden problemer.

Konfigurer PLC’er og maskiner på afstand med Netbiter® Remote Access

HMS Industrial Networks introducerer nu Netbiter Remote Access i Netbiter Remote Management-løsningen. Remote Access er en teknologi, der øjeblikkeligt giver en sikker kommunikationsvej til udstyr langt væk som for eksempel PLC’er og maskiner. Det giver brugeren mulighed for at anvende sin almindelige PLC-software til konfiguration såsom Rockwell RSlogix® eller Siemens TIA Portal® - fuldstændig som hvis softwaren var tilsluttet direkte til maskinen. På den måde er det muligt at tage affære med det samme i tilfælde af problemer i produktionen og minimerer behovet for transport til fabrikken.

Ny Netbiter gateway gør fjernstyring af produktionsudstyr nemmere

HMS Industrial Networks introducerer Netbiter EC350, som er en ny kommunikations-gateway, der gør det nemmere at monitorere og fjernstyre produktionsudstyr. Gateway’en har en forøget performance og bedre tilslutning, hvilket gør den ideel til fjernhåndtering og –konfigurering af generatorer, kølesystemer, UPS’er, vindturbiner eller andet udstyr i industrien.

Slut dig til de mere end 155.000 læsere af IMP