Optical Gaging Products introducerer StarLite S1: et semi-automatisk 3-akset videomålesystem med et nyt højtydende optisk system
Optical Gaging Products (OGP®), en global producent af optiske og præcisionsbaserede multisensor-målesystemer til industriel kvalitetskontrol, udvider sin portefølje med StarLite™ S1 – et semi-automatisk 3-akset videomålesystem med et nyt højtydende optisk system til præcise målinger.
www.ogpnet.com

StarLite S1 er et kompakt, arbejdsbordsbaseret 3-akset (X, Y, Z) videomålesystem, der kombinerer fuldautomatiske videomålinger med enkelheden ved manuel bevægelse af målebordet. StarLite S1 er designet med henblik på brugervenlighed og pålidelig ydeevne og er udstyret med det helt nye IntelliCentric-S Optical System, som kombinerer fastlinseoptik og VIRTUAL ZOOM™-teknologi, hvilket leverer billeder i høj opløsning og nøjagtige måleresultater.
Standardbelysningen omfatter fuld-LED-koaksialbelysning, profilbelysning under målebordet og SmartRing™-belysning. Dette avancerede belysningssystem giver programmerbar kontrol over både lysretning og indfaldsvinkel, hvilket gør det muligt for operatører effektivt at inspicere udfordrende emner og måleopgaver.
»StarLite S1 er et af de mest brugervenlige præcisionsmålesystemer, som OGP tilbyder,« udtaler Tim Fantauzzo, Vice President of North American Sales. »Til producenter, der har brug for hurtige og yderst nøjagtige målinger på produktionsgulvet eller i metrologilaboratoriet, eller som har brug for målinger med høj forstørrelse uden en pladskrævende komparator eller et værktøjsmagermikroskop, leverer StarLite S1 den ydeevne, man forventer af et højtydende metrologisystem – med hurtige, pålidelige og reproducerbare resultater i en kompakt og prisvenlig pakke.«
Systemet drives af Measure-X® metrologisoftware, som kombinerer kraftfulde programmeringsmuligheder med en intuitiv operatørgrænseflade. Der kan oprettes målerutiner til at guide operatører gennem automatiserede inspektionssekvenser, hvilket strømliner processerne og øger produktiviteten.
StarLite S1 er designet til producenter, der har brug for pålidelige dimensionelle målinger med høj nøjagtighed uden unødig kompleksitet, og leverer en enestående værdi. Systemets intuitive, ergonomiske betjening af målebordet og brugervenlige drift gør det ideelt til hurtig og effektiv inspektion i både produktion og kvalitetskontrol.
For yderligere information om StarLite S1 eller for at booke en demonstration hos din lokale, autoriserede OGP-repræsentant kan du besøge www.ogpnet.com.

