Det nye udstyr leveret af Thar Processes vil hjælpe De Dietrich med at teste in-house og opskalere ekstraktions- og rensningsteknologier for sine kunder i den farmaceutiske og plantebaserede industri.
De Dietrich Process Systems opretter en ny europæisk organisation for at imødekomme de voksende behov på det farmaceutiske og plantebaserede kemimarked.
De Dietrich Process Systems har med sit prøvetagningssystem Multiprobe etableret et ry på markederne for lægemidler og fine kemikalier for sikkerhed og alsidighed, samtidig med at det fortsætter med at tilpasse sig til kundernes behov.
Den franske industrigruppe De Dietrich Process Systems, der er en af verdens førende virksomheder indenfor levering af udstyr, komplette systemer og procesløsninger til den farmaceutiske, kemiske og fin-kemiske industri, sætter sine otte europæiske lokaliteter i kampklar stand for at kunne efterkomme efterspørgslen efter relokering og det stigende behov for at producere aktive, farmaceutiske ingredienser i Europa.